Dziś chciałbym przybliżyć temat powszechnie stosowanych w naszych domach i mieszkaniach płytek. Płytki jakie są każdy widzi ale co siedzi w środku. Z punktu widzenia inwestora najważniejszy aspekt przybiera zazwyczaj wygląd płytek. Pamiętajmy że wybór odpowiedniej okładziny ze względów technicznych jest najważniejszy. Dzięki temu nowa łazienka, podłoga czy taras dłużej posłużą w nam w użytkowaniu. Postaram się przybliżyć   okładziny dostępne na rynku polskim które warto wziąć pod uwagę w trakcie wykończenia mieszkania lub remontu łazienki.

Płytki ceramiczne ze względu na sposób wytwarzania i skład dzielimy na :

Glazura- najbardziej upowszechniona forma płytek ceramicznych. Najczęściej 6-8mm grubości. Szkliwiona powierzchnia daję dobrą niską nasiąkliwość, i pozwala na mnogość wzorów. Glazura jest średnio krucha i odporna na większość środków chemicznych których używamy w domu. Jest powszechnie stosowana na okładziny ścienne.

Tarakota- druga najbardziej popularna do dziś okładzina kamionkowa. Wyrabiana z oczyszczonej, drobnoziarnistej gliny. Szkliwiona ma powierzchnię gładką lub wytłoczoną w fakturę.Stosowana najczęściej na podłogi. Dużą wytrzymałość choć mniejszą niż gresy.

Klinkier- najczęściej kojarzony z cegłami klinkierowymi ale są też płytki z takiego materiału. Mocno spieczone w fazie wypalania powstają z naturalnych glinek, wzbogaconych o barwniki i dodatki uszlachetniające.Mrozoodporne stosowane na posadzki, balkony, tarasy.

Następną grupą płytek są gresy. Powstają z mieszanki glin białego wypału, skaleni, piasku kwarcowego oraz kaolinu.Główne grupy płytek gresowych:

Gres porcelanowy – są to płytki prasowane na sucho, wykonane z glinki z domieszką skalenia. Najpopularniejsze są gresy matowe, gresy szkliwione, gresy polerowane. Wszystkie mają bardzo niską nasiąkliwość, słabą ścieralność, wyjątek stanowi gres polerowany który w trakcie produkcji traci część właściwości i staję się podatny na brud, wodę i chemię. Gresy są mrozoodporne.Są grubości zazwyczaj 8-10mm w zależności od producenta i rozmiaru.

Gres techniczny- gres o mocno spieczonym czerepie i jednolitej strukturze w przekroju. Mała atrakcyjność wzorów sprawia że pomimo bardzo dobrych warunków użytkowych płytki te stosuję się najczęściej w obiektach przemysłowych użyteczności publicznej itp.

Jest jeszcze kilka rodzai płytek np cotto ale nie będę zanudzał wszystkimi typami. Dla kupującego płytki i późniejszego użytkownika ważne są natomiast inne cechy o których trzeba wspomnieć przy kafelkach. Mrozoodporność, klasa ścieralności, antypoślizgowość to cechy które mogą mieć znaczenie przy wyborze płytek do użytku domowego. Należy wspomnieć że wszystkie płytki ceramiczne są wypalane w dużych temperaturach i procesie stygnięcia ulegają naturalnym zniekszałcenią wymiarowym. Oczywiście podczas pakowania płytki są kalibrowane czyli dzielone na najbliższe sobie wymiarowo. Niestety normy które uwzględniają kalibrację są bardzo duże i tak nie powinno nikogo dziwić że płytka od płytki różni się 2-3mm. Na szczęście skrajności nie są regułą.

Producenci natomiast wychodząc na przeciw oczekiwaniu klienta poddają płytki rektyfikacji czyli obcinania krawędzi płytki i zwymiarowania z dokładnością do 0,2mm. Takie płytki można układać z minimalną fugą dzięki czemu okładzina wygląda bardziej jednolicie szczególnie przy dużym formacie płytki. Ostateczny wybór należy do klienta w razie wątpliwości, wykonawca na pewno doradzi która płytka technicznie lepiej się nadaję do konkretnego zastosowania.

Pozostaję mi tylko życzyć udanych zakupów!

wykończenia remont łazienki Bielsko-Biała glazurnik